LAZER EPİLASYON NEDİR?
İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için kullandığınız epilasyon aletlerinden, tıraş olmaktan, cımbızla uğraşmaktan veya ağda acısını çekmekten sıkıldıysanız, lazer epilasyon sizin için denemeniz gereken bir çözüm olabilir. Lazer epilasyon, ülkemizde oldukça sıklıkla başvurulan ve başarıyla gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinden biridir.

Gerçek anlamda lazer epilasyonun çalışma yöntemi, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yokedilmesi prensibine dayanır. 1990 senesinde uygulanmaya başlamıştır ama son senelerde özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte hem fiyatları ucuzlamıştır, hem de daha acısız, ağrısız bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

LAZER EPİLASYON NE KADAR BAŞARILIDIR?

Uygun olarak yapılan işlemler sorasında kişi % 90 – % 95 oranında kıllardan kurtulur. Aynı zamanda kullandığımız cihaz açık renk kıllarda da etkilidir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ VE SONRASI NELER YAPMALIYIM?
Epilasyon Öncesi Lazer epilasyon uygulama bölgesindeki kıllara son 15 gün öncesine kadar ağda, cımbız, epilatör uygulanmamış olmalıdır. Seansa gelmeden 2-3 gün önce uygulama bölgesine jilet uygulanabilir (bacak-özel bölge-koltuk altı) diğer bölgelere salonumuzda işlem yapılacaktır. Uygulama bölgesi güneş ve solaryumla bronzlaşmamış olmalıdır. Uygulama bölgesi cilt rengi , kişinin normal cilt renginden daha bronz-koyu olmamalıdır. Bronzlaşmış ciltlerde, cildin normal rengine dönmesi beklenir. Uygulama bölgesine son 15 gün içinde peeling gibi (kimyasal, mekanik) cilt bütünlüğünü bozacak işlemler yapılmamış olmalıdır. Seans sırasında uygulama bölgesinde makyaj ürünü bulunmamalıdır. Uygulama bölgesine kozmetik amaçla başka lazer uygulaması, botox, dolgu, mezoterapi uygulaması yapılmışsa bilgi verilmelidir. Işığa hassasiyeti oluşturan ilaç(Roaccutane,R.acid… vb) kullanılması durumlarında uygulama yapılmaz. Mutlaka ilaç bilgisi verilmelidir. Hamilelik, ağır şeker ve kalp hastalarında,epilepsi hastalarında,16 yaş altında lazer epilasyon uygulaması yapılmaz.
Epilasyon Sonrası: Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra kişi günlük hayatına döner. Bununla birlikte; Uygulama sonrası önerilen bir nemlendirici krem mutlaka kullanılmalıdır. Kişi salondan ayrılmadan güneş koruyucu sürülür. Uygulama bölgesinde hafif kızarıklık, yanma hissi oluşabilir. Belirtiler 1-2 saatte kaybolacaktır. Uygulama bölgesine kapatıcı özellikli makyaj ürünleri (fondoten,pudra) kullanılmamalıdır. (1 gün) Uygulamadan sonra sıcak olmamak şartıyla banyo yapılabilir. Uygulama sonrası güneşe maruz kalınmamalı, solaryuma girilmemelidir. Uygulama bölgesindeki kıllar 20. ve 35. günler arasında uzayarak dökülecektir.

EPİLASYON UYGULAMASI ACILI YA DA AĞRILI MIDIR?
Lazer epilasyon uygulamalarında hassas kişiler ve hassas bölge uygulamalarında cilde lastik çarpması gibi nitelenen hafif bir ağrı hissi algılanabilir. Genelde gerekli olmamakla birlikte ağrıya hassas kişiler ve hassas bölge uygulamalarında anestezi sağlayan kremler ya da sprey önerilir.

Salonumuda mevcut olup bu desteği size sağlıyoruz.
EPİLASYONUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Lazer epilasyon uygulama sonrası uygulama bölgesinde hafif kızarıklıkla birlikte yanma hissi görülebilir. Bu belirtiler 1 – 2 saatte kaybolur.
ERKEKLERDE LAZER EPİLASYON UYGULAMASI
Son yıllarda erkelerde sosyal yaşam gerekleri olarak lazer epilasyon uygulaması hızla artmaktadır. Erkelerin istenmeyen kılları sırt,omuzlar,göğüs,kollar,el üstü,yüzün bazı bölgelerinde yoğunluk kazanırken bazı durumlarda erkeklerde de tüm vücut lazer epilasyonu tercih edilmektedir. Erkekler ile kadınların gerek kıl yapıları gerekse hormonal profilleri farklılık göstermektedir, bu farklılık lazer epilasyon açısından bazen erkeler lehine, bazende kadınlar lehine avantaj sağlamaktadır. Erkelerin kıl yapıları daha sert, kalın, koyu renkli olması halinde lazer epilasyon etkili uygulamasına daha uyumlu durumda olmasını sağlamaktadır.Erkelerde kıl yapılarını daha sık olması sebebiyle uygulama sonrası azalmayı göreceli olarak daha iyi hissedebilmektedirler. Erkeklerde lazer epilasyon uygulama sonrasında öngörülen seans sayısı sonrasında uygulama bölgesinde kıl yoğunluğunda %90 lara varan azalmalar görülebilmektedir.

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANMAZ?
Lazer epilasyon etik yaklaşımla hamilelere, uygulanmaz. Bunu yanında çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon hastalarına, epilepsi hastalığı olanlara, uygulama bölgesinde deri hastalığı olanlara uygulama yapılmaz. Bazı ilaç tedavisi (tretionin, tetracycline …etken maddeleri) alanlarda uygulama yapılmaz. İlaç tedavisi alan kişilerin ilaç bilgilerini hekime iletmeleri gerekir. Yukarıda sayılan durumlar dışında; lazer epilasyon 16 yaş üstünde herkese uygulanabilir.